Custom Lightsaber Made in Poland

Jedi: Luke, Obi-Wan, rycerze Starej i Nowej Republiki
Awatar użytkownika
Xav Kasjel
Eagle Base Inactive
Posty: 486
Rejestracja: 08 sty 2012, 19:38

Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Xav Kasjel »

Dosłownie przed chwilą otrzymałem przesyłkę, a w niej Electronic Lightsaber by Hasbro :) oznacza to, że etap pierwszy budowy własnego custom lightsabera mogę uznać za rozpoczęty. Jeśli ktoś będzie zainteresowany tematem, postaram się na bieżąco dokumentować postępy prac (może się przyda "dla potomności").
Obrazek
Planuję rozłożyć zabawkę na czynniki pierwsze i wydobyć z niej soundboard z czujnikami ruchu, diodami i głośnikiem. Battery pack niestety do niczego się nie nada (jest cały wylany z plastiku jako element rękojeści).
Obrazek
Pierwsze wrażenie jeśli chodzi o same dźwięki jest pozytywne, chociaż jak na mój gust czujnik ruchu czasem reaguje zbyt dynamicznie (nawet gdy miecz trzymany jest w miarę nieruchomo), a czasem z kolei zbyt powolnie (nawet gdy wywijam mieczem we wszystkie strony). Wydaje mi się, że może być to spowodowane tym, że czujnik umieszczony jest mniej więcej na środku rękojeści, tak jak środek ciężkości. Przesunięcie czujnika wyżej lub niżej teoretycznie powinno rozwiązać problem.
Obrazek
Czujnik uderzenia działa zacnie i nie wyrywa się nieproszony.

Głośnik całkiem niezły, efekt włączania i wyłączania głośny, jednak samo buczenie po uruchomieniu odrobinę za ciche (na pierwszy rzut oka wydaje się być trochę za bardzo wytłumiony), ale za te pieniądze nie oczekiwałem cudów :)

Po rozebraniu miecza na czynniki pierwsze postaram się wstawić trochę zdjęć soundboardu.

Zastanawiam się z czego najwygodniej byłoby zrobić rękojeść (chciałbym żeby ostrze było wyjmowane - najprawdopodobniej rura PVC). Widziałem trochę tutoriali, w których wykorzystywano rury hydrauliczne, a nawet rury od odkurzaczy, może jednak macie jakieś inne ciekawe pomysły, które mogą okazać się całkiem przydatne? Czekam na wszelkie sugestie :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jok
Polish Garrison GML+PMS Leader / Eagle Base
Posty: 6111
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:12
Lokalizacja: Busko/Kraków
TKID: 8665
Kontaktowanie:

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Jok »

czekam na wizuale rekojesci no bo po zdjeciach zabawki to nic ciekawego powiedziec nie moge
Awatar użytkownika
Xav Kasjel
Eagle Base Inactive
Posty: 486
Rejestracja: 08 sty 2012, 19:38

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Xav Kasjel »

Rękojeść jest jeszcze w fazie projektu. Muszę odwiedzić sklep z akcesoriami dla metalowców i zobaczyć czy coś się nada. W simie żeby sprawnie upchnąć elektronikę, baterie o ostrze przydałby się kawałek rury 1.5-2 cal, z tym że przy dwóch calach wszystko zmieści się bez problemu, ale nie wiem, czy rękojeść nie będzie za szeroka.

Jutro ruszam na łowy. Jak znajdę coś ciekawego i będę już miał jakieś sensowne foty, dam znać.

Zastanawiam się tylko gdzie w Polsce można znaleźć takie fajne końcówki do ostrza, które standardowo montują we wszystkich custom saberach. Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jok
Polish Garrison GML+PMS Leader / Eagle Base
Posty: 6111
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:12
Lokalizacja: Busko/Kraków
TKID: 8665
Kontaktowanie:

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Jok »

Jak kiedys proponował Yang - poszukaj glowic do karniszy - fajnie sie nadaja na customy.
A co do ostrza to chyba jakies prety ale nie wiem dokladnie co i jak
Awatar użytkownika
Xav Kasjel
Eagle Base Inactive
Posty: 486
Rejestracja: 08 sty 2012, 19:38

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Xav Kasjel »

Trochę się doedukowałem w temacie. Jeśli chodzi o dostępność materiału to nawet w USA dużym zainteresowaniem cieszą się syfony do umywalek. Problem polega na tym, że u nas mają one z reguły ok 32 mm średnicy, i są wykonane z szajsmetalu, który nie robi dobrego wrażenia. (29-99 zł za kawałek cienkiej metalowej rurki to lekka przesada).

Z kolei w Australii, gdzie podobno dostęp do syfonów jest ograniczony (nie myją tam rąk???) jako najlepsze i najpraktyczniejsze elementy do tworzenia rękojeści wymieniane są... rury do odkurzaczy. Dostęp do materiału nieograniczony, można wybierać w kolorach i materiałach od chromowanych do "oksydowanych" :)

Jeśli chodzi o ostrze, u nas można dostać całkiem przyzwoite przezroczyste lub satynowe rury PVC (55-100 zł za metr w zależności od grubości ścianek), ale wizyta w pewnym sklepie, w którym każdy może zostać bohaterem swojego domu pokazała, że za całe 8,90zł można nabyć całkiem niezłą rurkę (kolor biały) na dziale hydraulika. Średnica to ok 32 mm i co ciekawe idealnie wpasowuje się w wąską końcówkę rury od odkurzacza. Kolejny plus jest taki, że podświetlona białą diodą mojego podręcznego Led Lensera Hocus Focus wygląda całkiem interesująco, a w dodatku fajnie oddaje kolor. Do testów w sam raz. Jeśli się połamie, przynajmniej nie będzie szkoda kasy :)

Jak znajdę wolniejszą chwilę i dobre warunki oświetleniowe postaram się zaprezentować efekt ostrza :)
Ostatnio zmieniony 23 lut 2012, 14:08 przez Gość, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Xav Kasjel
Eagle Base Inactive
Posty: 486
Rejestracja: 08 sty 2012, 19:38

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Xav Kasjel »

Przyszła pora na kolejny update w kwestii miecza.
Skompletowałem już wszystkie potrzebne części i elektronikę. Szacowany koszt projektu to na dzień dzisiejszy 150 zł (plus covertech).

Przy dobrych wiatrach w poniedziałek saber powinien być już gotowy. Póki co, rozmontowałem zabawkę i wydobyłem potrzebną elektronikę (na zdjęciach jeszcze w plastikowej obudowie). Podsumowując, części elektroniczne to: soundboard, głośnik, swing i clash z zabawki hasbro 2010, dodatkowo: battery pack 4AAA, tranzystor PNP, switch on/off okrągły czerwony, dioda Power LED 3W blue, soczewka skupiająca (15 stopni), okablowanie.

Obrazek
Obrazek
Do tego dochodzi jeszcze hilt (rura) i ostrze (rura PVC). Niestety nie miałem możliwości zrobić dobrych zdjęć świecącego ostrza, postaram się wrzucić coś gdy tylko podłączę diodę :)

P.S.
Jaki tutaj wchodzi format zdjęć, bo mi z automatu ucina prawą stronę? Żeby widzieć całe zdjęcie PPM i pokaż obrazek.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RogueThirteen
Eagle Base
Posty: 930
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:56

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: RogueThirteen »

Xav Kasjel pisze: Przyszła pora na kolejny update w kwestii miecza.
Skompletowałem już wszystkie potrzebne części i elektronikę. Szacowany koszt projektu to na dzień dzisiejszy 150 zł (plus covertech).
Czyli głupie amerykańskie zapięcie będzie stanowiło ok. 1/4 ceny całości...

Xav Kasjel pisze: P.S.
Jaki tutaj wchodzi format zdjęć, bo mi z automatu ucina prawą stronę? Żeby widzieć całe zdjęcie PPM i pokaż obrazek.
Szerokość nie większa niż 550px.

Pomysł mi się podoba. Czekam na efekt końcowy!
2011:Obrazek
2012:Obrazek
2013:Obrazek

Będę mówił powoli, dużymi literami, a ty masz to zapamiętać na resztę życia: NIE MOŻESZ WYGLĄDAĆ GODNIE, KIEDY SIĘ BAWISZ
Wes Janson
Awatar użytkownika
sternik
Polish Garrison / Eagle Base Inactive
Posty: 2478
Rejestracja: 14 wrz 2006, 20:07
Lokalizacja: Bruksela
TKID: 12370
Kontaktowanie:

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: sternik »

Elektronika wydaję się trochę mniejsza niż w FX'sie ale battery pack to kawał "mela" .Żeby go zmieścić będziesz potrzebował dość grubej rękojeści.Nie wiem jaki jesteś duży :) bo jak masz małe dłonie to taki miecz będzie wyglądał jak lufa od armaty :D Sprawdź czy elektronika zadziała na 3 bateryjkach i jeżeli tak to poszukaj u ruskich na bazarku małych latarek ledowych lub tak zwanych czołówek. Takie latarki mają mały okrągły magazynek na 3 bateryjki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Xav Kasjel
Eagle Base Inactive
Posty: 486
Rejestracja: 08 sty 2012, 19:38

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Xav Kasjel »

Elektronika faktycznie jest mniejsza niz w FX, jeśli chodzi o rękojeść, to mam rurę ok. 3.6 cm srednicy, więc nie jest źle. Zastanaiwam się jeszcze nad długością hilta. Bo w 30 cm wszystko rozmieszczę elegancko. A w 25 robi sie ścisk.

Jeśli chodzi o battery pack, to 3AAA nie uciągnie soundboardu i diody, za mała moc. Mam schemat, który był już stosowany w wielu mieczach TCSS i jest sprawdzony. Tam jest battery pack 4AAA.

Jutro będę próbował wszystko ze sobą spiąć i zobaczę, co z tego wyjdzie. Osyatecznie zawsze można dokonać modyfikacji.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Xav Kasjel
Eagle Base Inactive
Posty: 486
Rejestracja: 08 sty 2012, 19:38

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Xav Kasjel »

Projekt został zakończony. Po niewielkich problemach ze schematem, wszystko udało się poprawnie połączyć. Poniżej efekty:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czekam na opinie i uwagi :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
sternik
Polish Garrison / Eagle Base Inactive
Posty: 2478
Rejestracja: 14 wrz 2006, 20:07
Lokalizacja: Bruksela
TKID: 12370
Kontaktowanie:

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: sternik »

Wygląda nie głupio :) Daj fotki w lepszym świetle żeby można było zobaczyć dokładnie rękojeść .
Obrazek
Awatar użytkownika
Xav Kasjel
Eagle Base Inactive
Posty: 486
Rejestracja: 08 sty 2012, 19:38

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Xav Kasjel »

Muszę jakieś lepsze tło znaleźć. Postaram się w wolnej chwili wszystko ładnie obfotografować :)
Obrazek Obrazek
Obi Wan Kenobi
Posty: 218
Rejestracja: 28 mar 2011, 19:06
Lokalizacja: Paczkowo i Rivendell

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Obi Wan Kenobi »

Całkiem fajnie wygląda, ostrze jak w prawdziwym.:)
A najgorsi to są młodzi,
świat przez młodych na psy schodzi,
żadnych marzeń, tylko pic.
Syn studiuje medycynę,
martwię się tym moim synem.
Nie osiągnął nic...
Awatar użytkownika
RogueThirteen
Eagle Base
Posty: 930
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:56

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: RogueThirteen »

Bardzo, bardzo mi się to podoba! Dzięki Tobie widzę, że mój projekt miecza nie musi się skończyć na samej rękojeści :D. Czy w razie czego mogę się zwrócić o pomoc przy budowie (ostatnie obwody lutowałam na I roku...)?
Pytania:
Ta rura od odkurzacza, której użyłeś, miała taką fajną fakturę sama z siebie, czy czymś ją pomalowałeś?
Ostrze, jak pamiętam, miało być odczepiane - w jaki sposób mocujesz je w rękojeści?
Czy w sprzedaży istnieją diody dające światło niebieskozielone?
2011:Obrazek
2012:Obrazek
2013:Obrazek

Będę mówił powoli, dużymi literami, a ty masz to zapamiętać na resztę życia: NIE MOŻESZ WYGLĄDAĆ GODNIE, KIEDY SIĘ BAWISZ
Wes Janson
Awatar użytkownika
Xav Kasjel
Eagle Base Inactive
Posty: 486
Rejestracja: 08 sty 2012, 19:38

Re: Custom Lightsaber Made in Poland

Post autor: Xav Kasjel »

Rogue, postaram się odpowiedzieć po kolei, ale jeśli mi się nie uda, postaram się przynajmniej, żeby było zrozumiale :)

Jeśli chodzi o pomoc, to jak najbardziej, z tym że ja też w tym przypadku korzystałem ze wsparcia bardziej doświadczonych kolegów. Do pewnego momentu wszystko było ok, ale schemat którym dysponowałem okazał się błędny i gdyby nie pomoc, musiałbym zrezygnować z dźwięku :( Ostatecznie jednak wiem już jak podłączyć wszystkie kabelki więc w razie potrzeby służę pomocą. Soundboard sprawdza się bardzo dobrze. Jest mały i dobrze opisany. Jedyny minus to trochę cichy głośnik. W pokoju przy zamkniętych oknach jest w miarę ok, ale już na dworze czy w większym, gwarnym pomieszczeniu może być troszkę za cicho. Za te pieniądze nie ma jednak co narzekać :)

Rura miała taką właśnie fakturę (dlatego ją wybrałem). Rozważałem jeszcze klasyczny "chrom", ale to wydało mi się takie oklepane. Do rury doszła owijka (overgrip) stosowana w rakietach tenisowych. Chwila zabawy wystarczyła, żeby śnieżna biel stała się trochę przybrudzona i sprawiała wrażenie używanej w bitwach :)

Ostrze, to wynaleziona to rura PCV stosowana w instalacji kanalizacyjnej i hydraulicznej. Jej obwód idealnie pasował do średnicy rury (niektóre rury są zbyt cienkie). Mocowanie jest na dwie śruby/wkręty do metalu. Jedna ważna uwaga, soczewka diody pełni w przypadku mojego miecza rolę emitera (w innych mieczach diody są niżej osadzone). Dzięki odpowiedniej szerokości ostrza, soczewka mieści się w środku, więc system jest taki, że ostrze wchodzi do rękojeści, w której już na wysokości emitera jest dioda, która z kolei wchodzi do środka ostrza (ok 10 cm). Taki efekt pozwala wydobyć trochę więcej światła. Nie jest tak, że dioda świeci w rękojeści i dopiero po 10 cm światło wydostaje się przez ostrze (ogólnie moim zdaniem daje to fajniejszy efekt i "poświatę").

Jeśli chodzi o niebieskozielone diody, to musiałabyś poszukać diod w kolorze Cyan. Nie wiem jak jest z ich dostępnością na polskim rynku, ale gdyby Twoim znajomi sprowadziliby Ci taką diodę z USA, powinnaś być zadowolona. Jeżeli nie będzie opcji sprowadzenia takiej diody, trzeba byłoby pomyśleć nad odpowiednim podrasowaniem diody RGB i zmieszaniem jej kolorów lub nałożeniem na soczewkę białej diody filtru Cyan lub takiego, który będzie dawał pożądany efekt.

Dioda i soundboard są zamocowane na dwóch śrubach przy wykorzystaniu fragmentów niebieskiego ostrza miecza-zabawki z poprzedniej strony. Po odpowiednim docięciu ostrze zabawki pełni rolę fajnej osłony na kable i podzespoły elektroniczne.

W razie dodatkowych pytań służę pomocą.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Knights of the Jedi Order”