Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Żołnierze Rebelii i Republiki: floty, komandosi z Endoru, Panaka, etc.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ShVagYeR
Eagle Base
Posty: 2432
Rejestracja: 15 lis 2005, 2:23
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Post autor: ShVagYeR »

Rebel Fleet Trooper
Star Wars Episode IV A New Hope oraz Rogue One: A Star Wars Story

1. Hełm
 • Musi mieć biały, przydymiony, albo czarny visor.
 • Wymagany jest commpad na lewym boku hełmu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tutaj wszystko jest raczej oczywiste, a hełmy robi nasz rodak Falcon, którego znajdziecie na tym forum.
Hełmy można malować na bardzo jasny szary kolor, ale najważniejsza zasada jest taka - przyjmij kolory takie, jak inni RFT, z którymi będziesz troopować. W Aldera Squadzie wszyscy mamy hełmy w naturalnym białym plastiku i tego się trzymajmy.
Antenka w commboksie jest opcjonalna, może być z elastycznego lub sztywnego drutu i powinna być dosyć długa.
Dla dodatkowej wierności filmowi warto zwrócić uwagę, że w ANH pasek od 'podbródnika' był z jednej strony mocowany do śrubki trzymającej commbox, a z drugiej do fasunku. Stąd asymetryczność. :) W Rogue One było już symetrycznie.
W przypadku robienia wersji rebelianckiej żandarmerii z Łotra Jeden dochodzą jeszcze literki z boku hełmu. Można się pokusić o szablon i czarny spray, można też po prostu wyciąć i nakleić z czarnej taśmy klejącej. Tą samą metodą można zrobić też czarny poziomy pasek tuż nad dolną krawędzią hełmu z przodu.


2. Niebieska koszula
 • Koszula z długim rękawem i klapą z przodu zasłaniającą guziki.
 • Polecany jest niebieski chambray lub niebieski oxford (patrz niżej).
 • Klapa musi gładko przylegać do koszuli, nie zwisać.
 • Klapa może się kończyć poniżej pasa lub maksymalnie 2-3 cale powyżej pasa.
 • Guziki lub zapięcia nie mogą być widoczne spod klapy.
 • Guzików ma nie być przy kołnierzyku.
 • Koszula nie może być zbyt ciemna.
Obrazek Obrazek

Ponownie trzymamy się tego, co noszą inni w squadzie. Zalecam więc kupienie koszuli marynarskiej Bundeswehry sztuk dwie (widoczna na obrazku poniżej). W chwili pisania tego tutoriala jest dostępna np. na armyworld.pl za 10 zł (tak, dziesięć pe el enów). :) Bierzemy jedną z tych koszul, odpruwamy guzik przy kołnierzyku (ostatni zapięty na górze ma już być zakryty klapą). Rozpruwamy mankiety tak, aby wyjąć z nich usztywnienia (pomaga rozgrzanie) i zaszywamy z powrotem opcjonalnie wszywając kliny, tak aby można było swobodnie wkładać i wyjmować rękę w rękawie. Kliny, podobnie jak przednią klapę, wycinamy sobie z drugiej zakupionej koszuli. Klapę najlepiej z jednej strony przyszyć na stałe, a z drugiej wszyć napy, rzepy, albo haftki (pod spodem, aby były niewidoczne w sytuacji, kiedy kamizela się odchyli). Kształt klapy dobrze widać na zdjęciu wyżej. Nakład pieniędzy minimalny w okolicach kosztu trzech piw w knajpie, nakład pracy odrobinę większy, ale wart efektu.

Obrazek


W dalszych postach dorzucę kolejne elementy stroju. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
ShVagYeR
Eagle Base
Posty: 2432
Rejestracja: 15 lis 2005, 2:23
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Post autor: ShVagYeR »

3. Czarna kamizelka
 • Bez widocznych guzików i ozdób.
 • Są dwie/trzy opcje:
  • Zwykła z 4 kieszeniami z przodu uzyskiwana poprzez odprucie rękawów i kołnierza z bluzy BDU (battle dress uniform) i tą polecam na początek.
  • Na wypasie filmowa: z prawej na górze duża kieszeń podzielona na 3 sekcje, przy każdej sekcji klapka i krótki rzemyk; z prawej na dole mała kieszeń zapinana na rzep; z lewej na górze duża kieszeń w kształcie półksiężyca otwarta, na niej dwie mniejsze zamykane klapkami; z lewej na dole kieszeń zwykła z klapką, wysokość jak lewej dolnej.
 • Ukryta, nieprzewidziana standarami opcja trzecia. ;) Mam z przodu standardzik (4 kieszenie z BDU), a z tyłu doszyłem używając materiału z rękawów jedną kieszeń A4 na górze i chyba cztery małe na dole.
Obrazek Obrazek

Porada: dobrze wziąć bluzę BDU o jeden rozmiar za dużą. Kamizela ma być 'przerośnięta' względem nosiciela, no i więcej zostaje materiału z rękawów do zabawy na plecach. ;) Materiał im bardziej matowy, tym lepiej. Tak jak w pierwszym podpunkcie - odpruwamy wszystkie guziki (te od klap kieszeni można zostawić, nie powinny być widoczne), odpruwamy rękawy i kołnierz i kamizela gotowa. Taka forma całkowicie wystarczy do rejestracji w RL, w dalsze ulepszanie można się bawić później. Czarne bluzy BDU można upolować na allegro poniżej stówy.

Obrazek


4. Jasnoszare lub średnioszare spodnie z dużymi kieszeniami po bokach
 • Muszą być w stylu BDU - przerobione dżinsy nie są dopuszczane.
 • Nie mogą być zbyt ciemne.
Obrazek Obrazek

Tutaj bez filozofii - element kupiony jest gotowy do użycia. Kupujemy szare/jasnoszare spodnie BDU (czyli popularne kilkanaście lat temu "bojówki") z charakterystycznymi kieszeniami po bokach na wysokości tuż nad kolanami. Tu też dość ważne jest dopasowanie do reszty RFT w Bazie, ale tak po prawdzie to prawie każdy u nas ma z innego źródła, a i tak są bardzo zbliżone kolorami. Jeśli macie wątpliwości, idźcie raczej w stronę jaśniejszego szarego niż ciemniejszego i będzie dobrze.
Obrazek
Awatar użytkownika
ShVagYeR
Eagle Base
Posty: 2432
Rejestracja: 15 lis 2005, 2:23
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Post autor: ShVagYeR »

5. Czarne buty do połowy łydki
 • Najlepiej skórzane, naciągane na nogę, z niskim obcasem.
 • Bez sznurowadeł, pasków, zapięć.
 • Jeśli suwak, to tylko czarny. Musi być zakryty albo na wewnętrznej stronie łydki. Nie może być z przodu ani z boku.
 • Buty wyższe niż do połowy łydki są akceptowalne pod warunkiem, że naciągniemy na nie odpowiednio nogawki spodni.
 • Gumowe buty nie są dopuszczalne.
Obrazek Obrazek

Najlepiej do tego nadają się czarne saperki. Można też używać oficerek, ale wtedy zakrywamy cholewki nogawkami spodni do odpowiedniej wysokości. Czarne saperki LWP z allegro można wyrwać w granicach 100-200 zł. Warto dodać, że przydaja się do szeregu innych starwarsowych strojów, choćby rebelianckich pilotów. Z kolei w przypadku oficerek również można obskoczyć wszystko od Hana Solo po imperialnego oficera. Inwestycja perspektywiczna.


Pas i klamra
 • Skóra albo winyl bez widocznych dziur czy dekoracji.
 • Szerokość od 4,5 do 5 cm w brązowym lub czerwonobrązowym kolorze.
 • Metaliczna klamra o szerokości 5 cm może być prostokątna, ośmiokątna, lub owalna.
Obrazek

Można kupić gotowy, można o wiele taniej kupić wycięty pasek skóry (jeśli surowej, to zabarwić) i przerobić sobie. Z kawałka aluminium doszlifować klamrę i z głowy. ;)
Lifehack 1: klamra nie musi być de facto klamrą. To jest kawałek metalu znajdujący się z przodu. Faktyczna klamra zapinająca pas może być np. z tyłu.
Lifehack 2: to nie musi być pas trzymający spodnie. Można mieć pod spodem jakiś wygodniejszy wpuszczony w szlufki, a na wierzchu ten.
Obrazek
Awatar użytkownika
ShVagYeR
Eagle Base
Posty: 2432
Rejestracja: 15 lis 2005, 2:23
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Post autor: ShVagYeR »

To tyle, jeśli chodzi o elementy wymagane.
Do rejestracji stroju trzeba mieć wszystko powyższe, a także cztery z poniższych ośmiu.

1. Blaster DH-17

Obrazek

Najprostsza i prawdopodobnie najtańsza metoda to kupienie zabawki Hasbro na nerfy. Szlifujemy znaczki star wars itp, malujemy metaliczną farbą w sprayu, maskujemy, malujemy czarnym sprayem i po sprawie. Te zabawkowe blastery można dorwać na allegro i olx od 50 do 100 zł.

Obrazek


2. Pika RFT

Obrazek Obrazek

Opcja bardzo rzadko spotykana, ale dopuszczalna. Charakterystyczna pika ze stożkowatą końcówką.


3. Dwa aluminiowe/srebrne beltboksy (pudełka na pasie)

Obrazek

Relatywnie łatwe do zrobienia pudełeczka pozbawione funkcji użytkowej. Kupujemy cienkie aluminium, odpowiednio doginamy, doczepiamy szlufkę i po sprawie. Można wzmocnić od środka. Element ten jest spotykany również w innych kostiumach rebelianckich i imperialnych.


4. Duża otwarta kieszeń w górnej cześci pleców
...z zapięciem pośrodku na rzep. Powinna sięgać prawie od pachy do pachy. Znajduje się wysoko na plecach i górę ma około połowy wysokości dziur na ręce.[/b][/size]

Obrazek

Było to już omawiane przy okazji opisu kamizeli. Bardzo prosty element, do którego materiał bierzemy z odprutego rękawa.


5. Rządek trzech niewielkich kieszeni na dolnej krawędzi kamizeli

Obrazek

O wysokości około 12-13 cm. Tutaj trochę te standardy mi się rozjeżdżają z rzeczywistością, ale chodzi chyba o te na dole pleców. Dla wierności filmowi polecam zrobić cztery zamiast trzech.


6. Antena wystająca z commboksa na hełmie

Obrazek

Chyba najprostszy z tych elementów. :)


7. Kabura na blaster

Obrazek Obrazek

Tutaj już, w zależności od Waszego doświadczenia z obróbką skóry, może się przydać pomoc kaletnika. Trudno oszacować koszt, bo każdy sobie policzy inaczej (a w Warszawie 3x drożej). :P Polecam mieć kaburę, jeśli macie blaster. Słabo się go nosi ciągle w ręce. ;)


8. Insygnia rangi

Obrazek Obrazek Obrazek

Około 5x5cm, podstawa aluminiowa. Tylko czerwone albo niebieskie kółeczka. Jak chcecie kanonicznie, to tylko niebieskie, bo RFT to formacja marynarki wojennej Rebelii, a nie wojsk lądowych. ;) Kółeczka najlepiej wykonać z barwionej pleksy. Falcon coś przebąkiwał, że będzie robił. Jako że podstawa jest metalowa, najlepiej przymocowywać to do kamizeli względnie mocnym magnesem neodymowym.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rebel Alliance Infantry Detachment”