![Razz :P](./images/smilies/icon_razz.gif)
Twórcy "Nowej Nadziei" nie dysponowali jeszcze zbyt dużym budżetem, więc tworząc kostiumy starali się wykorzystać jak najwięcej dostępnych, gotowych elementów. Dlatego też piloci i technicy (oraz parę innych osób...) dostali funkcjonalne i wygodne kombinezony kierowców/mechaników wyścigowych.
Imperialna wersja kombinezonu różni się od rebelianckiej innym kształtem klapek przy kieszeniach (pięciokątne zamiast prostokątnych) i - zwykle - naszywką na ramieniu.
Kombinezony pilotów w "Rogue One" są - jak sądzę - wzorowane na tych ze Starej Trylogii, ale NIE SĄ takie same. Jak na razie, na podstawie trailerów i dostępnych zdjęć, rzuciły mi się w oczy dwie (poza totalnym usmoleniem) różnice: dużo szerszy kołnierz i inny materiał, bardziej przypominający ortalion.
JAK USZYĆ KOMBINEZON:
1. Materiał
- metoda pierwsza: "szyjemy od zera" (polecam). Specjalny materiał na kombinezony można dostać w sklepach/hurtowniach z tkaninami technicznymi. Osobiście polecam daletec, jeśli byłby dostępny (produkt norweski, 100% bawełna, trudnopalny, gramatura 220g/m2. Nie jest bardzo gruby, ale za to mocny i ma dość drobny splot, dzięki czemu "gładko" wygląda, podobnie jak w filmie).
Jeśli szerokość materiału to (jak zazwyczaj) 150-160cm, na kombinezon dla niegrubej osoby o wzroście 160cm potrzeba co najmniej 3mb (lepiej 3,5 mb na wszelki wypadek).
- metoda druga: "kupujemy kombinezon, np. budowlany i przerabiamy go" (nie polecam - z przerabianiem jest zawsze więcej roboty niż z szyciem od zera). W takim wypadku należy kupić dwa kombinezony, żeby starczyło materiału na wszystkie wymagane elementy (w przypadku projektu grupowego - 4 kombinezony robocze powinny wystarczyć na 3 kombinezony pilota), no i trzeba liczyć się z tym, że dla uzyskania dobrego efektu przeróbek musi być naprawdę SPORO.
2. Kolor
- pilot X-winga ze Starej Trylogii, pilot Y-winga z "Nowej Nadziei", Willrow Hood
![Wink ;)](./images/smilies/icon_e_wink.gif)
- pilot Y-winga z "Powrotu Jedi'', pilot Eskadry Widm - szary lub jasnoszary
- Nie może być za jasny ani w odcieniu oliwkowym.
- Corran Horn - zielony, w odcieniu średnio jasnym i nie za bardzo nasyconym
- baron Soontir Fel - czarny z czerwonym lampasem wzdłuż rękawa (od kołnierzyka do mankietu) i wzdłuż boku (od pachy do końca nogawki)
3. Sposób szycia
- wszystkie zapięcia muszą być kryte - nie może być żadnych widocznych suwaków, napów, rzepów itp.
- kołnierzyk-stójka o szerokości 5cm, zapinany na zakładkę, na prawą stronę. Zakładka zakończona w szpic, na tyle długa, aby zapięcie znajdowało się na prawo od krtani (nie na środku!). Zapina się na czarny rzep.
- mankiety - tak samo, jak kołnierzyk (5cm szerokości, zapięcie na zakładkę, na rzep, zakończone w szpic)
- przód: odcinany karczek i dwa skośne (prawie pionowe) przeszycia, sięgające od karczku do pasa (miejsce, w którym przeszycia kończą się w pasie leży mniej więcej na jednej linii z pionowym brzegiem kieszeni na nodze)
- w talii wyraźnie zaznaczony pas z wciągniętą szeroką gumką (jakieś 5-6cm)
- zapięcie kombinezonu kryte, na prawą stronę. Listwa kryjąca zapięcie szerokości jakichś 4-5cm. Zapina się na zamek, listwa może być dodatkowo na czarne rzepy (niewidoczne!). W prawdziwym kombinezonie zamek ma dwie maszynki, żeby można go było rozpiąć od dołu (panowie piloci z pewnością docenią to udogodnienie
![Wink ;)](./images/smilies/icon_e_wink.gif)
-rękawy wszyte w specjalny sposób - tak, aby było wygodnie trzymać ręce wyciągnięte do przodu (pani krawcowa nazwała to "wiatery" ). W moim kombinezonie wygląda to tak:
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/wiater_zpsyzw86sky.png)
- wiele elementów - przeszycia na przodzie, karczek, szwy na ramionach, kołnierzyk, kieszenie - jest szytych charakterystycznym, podwójnym szwem
Detale i sposób szycia kombinezonu oraz rozmieszczenie kieszeni (na rysunku nie zaznaczono dolnych kieszeni na nogach)
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ)
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/kpp_zpswizh9fbw.jpg)
4. Kieszenie
- dwie kieszenie na klatce piersiowej, na zewnątrz od skośnych przeszyć (będą prawie całkiem zasłonięte przez kamizelkę)
- na lewym ramieniu - kieszeń z pięcioma przegródkami na cylindry kodowe Górny brzeg kieszeni powinien wypaść mniej więcej w połowie długości ramienia.
- na lewym przedramieniu - kieszeń z okienkiem na komunikator. Kieszeń powinna być przyszyta w takim miejscu, aby można było wygodnie "korzystać z komunikatora" (czyli po podniesieniu zgiętej ręki - jak do patrzenia na zegarek - móc swobodnie obejrzeć to, co widać przez okienko). Dolny brzeg powinien wypadać tuż nad mankietem.
W okienku można sobie wszyć kawałek rzepa, żeby komunikator lepiej się trzymał.
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/kieszonki_zps6d9dvbxb.jpg)
Kształt i wymiary kieszonek na komunikator oraz na cylindry (zwymiarowane na podstawie screenów z "Nowej Nadziei")
- na prawym ramieniu prostokątna kieszeń z prostokątną patką - górny brzeg kieszeni mniej więcej w połowie długości ramienia, dolny nad łokciem (tak, żeby nie przeszkadzała zginać ręki). Patka zapinana na czarne rzepy.
- dwie kieszenie ,,takie normalne, do wkładania rąk'', NASZYTE na wierzchu (nie wewnętrzne!)
- dwie prostokątne kieszenie z prostokątnymi patkami na udach. Patki zapinane na czarne rzepy. Górny brzeg kieszeni tuż poniżej dolnego brzegu ,,kieszeni do wkładania rąk''.
- dwie prostokątne kieszenie z prostokątnymi patkami na nogawkach poniżej kolan. Patki zapinane na czarny rzep. Górny brzeg kieszeni troszkę poniżej kolana - tak, żeby dało się z nich normalnie korzystać, kiedy człowiek siedzi.
(UWAGA: bandolier z flarami może zachodzić na dolną część dolnej kieszeni)
- pionowe, wewnętrzne brzegi wszystkich trzech kieszeni na nodze w jednej linii
- wymiary wszystkich kieszeni prócz tych dwóch ,,specjalnych'' na lewym rękawie trzeba dostosować do wymiarów pilota
Więcej zdjęć referencyjnych:
"Propagandowe" zdjęcie Luke'a w dużej rozdzielczości. Co prawda sesję foto musiano robić nazajutrz po bitwie o Yavin, gdy jeszcze nie zdążył odespać Wielkiej Imprezy Na Cześć Gościa, Co Rozwalił Gwiazdę Śmierci, w związku z czym ubrał się jak ostatnia łajza, część rzeczy zakładając tyłem do przodu albo koślawo, ale pięknie widać wspominane wyżej szczegóły kombinezonu: rozmieszczenie kieszeni na nogach, zapięcie kieszeni na rzepy, sposób szycia podwójnym szwem, wcięcie w pasie, kołnierzyk i kieszenie na lewej ręce, a także trochę sposób wszycia rękawa oraz przeszycia i kieszonki na klatce piersiowej. Aha, uwaga - Luke ma oficerki, które są wyższe niż saperki noszone przez innych pilotów, więc zasłaniają większy kawałek lewej nogawki.
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/malyluke_zpsgdhntnaf.jpg)
Scena z "Imperium kontratakuje", gdy Łukasz "wychodzi ze szpitala" po zabawie z wampą - widać zapięcie, przeszycia na przodzie, kieszonki i sposób wszycia rękawów:
http://starwarsscreencaps.com/star-wars ... k-1980/14/
Kieszonka na komunikator w kostiumie Luke'a (oczywiście jest włożony na odwrót). Widać szycie podwójnym szwem i przy okazji talię oraz kawałek bocznej kieszeni
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/th_9803_zpsvn02z2gx.jpg)
Kieszonka na cylindry kodowe (nie wiem, czyj to kostium, zdjęcie z forum RL)
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/th_ArmToolPocket-1.jpgoriginal_zps3qxjoezo.jpg)
Pan Hamill się wydurnia, a przy okazji widać kieszonkę na ramieniu, mankiet i trochę przeszycia na przodzie
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/th_20140108193241486_s_zpsc8hsbtwn.jpg)
Kołnierzyk i jego zapięcie (zdjęcie z forum RL)
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/th_kolnierzyk_zpseoodstdo.jpg)
Przód mojego kombinezonu - zapięcie, przeszycia i kieszonki (które mają nie do końca dobry kształt, a poza tym przeszycia są, jak dla mnie, trochę za blisko środka. Ale ogólną zasadę widać)
(KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ):
![Obrazek](http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/th_przeszycia_zps1tzu1mse.png)