Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Żołnierze Rebelii i Republiki: floty, komandosi z Endoru, Panaka, etc.

Moderator: YangObi

Awatar użytkownika
ShVagYeR
Eagle Base
Posty: 2350
Rejestracja: 15 lis 2005, 2:23
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Postautor: ShVagYeR » 01 paź 2019, 8:12

Rebel Fleet Trooper
Star Wars Episode IV A New Hope oraz Rogue One: A Star Wars Story

1. Hełm
 • Musi mieć biały, przydymiony, albo czarny visor.
 • Wymagany jest commpad na lewym boku hełmu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tutaj wszystko jest raczej oczywiste, a hełmy robi nasz rodak Falcon, którego znajdziecie na tym forum.
Hełmy można malować na bardzo jasny szary kolor, ale najważniejsza zasada jest taka - przyjmij kolory takie, jak inni RFT, z którymi będziesz troopować. W Aldera Squadzie wszyscy mamy hełmy w naturalnym białym plastiku i tego się trzymajmy.
Antenka w commboksie jest opcjonalna, może być z elastycznego lub sztywnego drutu i powinna być dosyć długa.
Dla dodatkowej wierności filmowi warto zwrócić uwagę, że w ANH pasek od 'podbródnika' był z jednej strony mocowany do śrubki trzymającej commbox, a z drugiej do fasunku. Stąd asymetryczność. :) W Rogue One było już symetrycznie.
W przypadku robienia wersji rebelianckiej żandarmerii z Łotra Jeden dochodzą jeszcze literki z boku hełmu. Można się pokusić o szablon i czarny spray, można też po prostu wyciąć i nakleić z czarnej taśmy klejącej. Tą samą metodą można zrobić też czarny poziomy pasek tuż nad dolną krawędzią hełmu z przodu.


2. Niebieska koszula
 • Koszula z długim rękawem i klapą z przodu zasłaniającą guziki.
 • Polecany jest niebieski chambray lub niebieski oxford (patrz niżej).
 • Klapa musi gładko przylegać do koszuli, nie zwisać.
 • Klapa może się kończyć poniżej pasa lub maksymalnie 2-3 cale powyżej pasa.
 • Guziki lub zapięcia nie mogą być widoczne spod klapy.
 • Guzików ma nie być przy kołnierzyku.
 • Koszula nie może być zbyt ciemna.

Obrazek Obrazek

Ponownie trzymamy się tego, co noszą inni w squadzie. Zalecam więc kupienie koszuli marynarskiej Bundeswehry sztuk dwie (widoczna na obrazku poniżej). W chwili pisania tego tutoriala jest dostępna np. na armyworld.pl za 10 zł (tak, dziesięć pe el enów). :) Bierzemy jedną z tych koszul, odpruwamy guzik przy kołnierzyku (ostatni zapięty na górze ma już być zakryty klapą). Rozpruwamy mankiety tak, aby wyjąć z nich usztywnienia (pomaga rozgrzanie) i zaszywamy z powrotem opcjonalnie wszywając kliny, tak aby można było swobodnie wkładać i wyjmować rękę w rękawie. Kliny, podobnie jak przednią klapę, wycinamy sobie z drugiej zakupionej koszuli. Klapę najlepiej z jednej strony przyszyć na stałe, a z drugiej wszyć napy, rzepy, albo haftki (pod spodem, aby były niewidoczne w sytuacji, kiedy kamizela się odchyli). Kształt klapy dobrze widać na zdjęciu wyżej. Nakład pieniędzy minimalny w okolicach kosztu trzech piw w knajpie, nakład pracy odrobinę większy, ale wart efektu.

Obrazek


W dalszych postach dorzucę kolejne elementy stroju. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
ShVagYeR
Eagle Base
Posty: 2350
Rejestracja: 15 lis 2005, 2:23
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Postautor: ShVagYeR » 01 paź 2019, 11:39

3. Czarna kamizelka
 • Bez widocznych guzików i ozdób.
 • Są dwie/trzy opcje:
  • Zwykła z 4 kieszeniami z przodu uzyskiwana poprzez odprucie rękawów i kołnierza z bluzy BDU (battle dress uniform) i tą polecam na początek.
  • Na wypasie filmowa: z prawej na górze duża kieszeń podzielona na 3 sekcje, przy każdej sekcji klapka i krótki rzemyk; z prawej na dole mała kieszeń zapinana na rzep; z lewej na górze duża kieszeń w kształcie półksiężyca otwarta, na niej dwie mniejsze zamykane klapkami; z lewej na dole kieszeń zwykła z klapką, wysokość jak lewej dolnej.
 • Ukryta, nieprzewidziana standarami opcja trzecia. ;) Mam z przodu standardzik (4 kieszenie z BDU), a z tyłu doszyłem używając materiału z rękawów jedną kieszeń A4 na górze i chyba cztery małe na dole.

Obrazek Obrazek

Porada: dobrze wziąć bluzę BDU o jeden rozmiar za dużą. Kamizela ma być 'przerośnięta' względem nosiciela, no i więcej zostaje materiału z rękawów do zabawy na plecach. ;) Materiał im bardziej matowy, tym lepiej. Tak jak w pierwszym podpunkcie - odpruwamy wszystkie guziki (te od klap kieszeni można zostawić, nie powinny być widoczne), odpruwamy rękawy i kołnierz i kamizela gotowa. Taka forma całkowicie wystarczy do rejestracji w RL, w dalsze ulepszanie można się bawić później. Czarne bluzy BDU można upolować na allegro poniżej stówy.

Obrazek


4. Jasnoszare lub średnioszare spodnie z dużymi kieszeniami po bokach
 • Muszą być w stylu BDU - przerobione dżinsy nie są dopuszczane.
 • Nie mogą być zbyt ciemne.

Obrazek Obrazek

Tutaj bez filozofii - element kupiony jest gotowy do użycia. Kupujemy szare/jasnoszare spodnie BDU (czyli popularne kilkanaście lat temu "bojówki") z charakterystycznymi kieszeniami po bokach na wysokości tuż nad kolanami. Tu też dość ważne jest dopasowanie do reszty RFT w Bazie, ale tak po prawdzie to prawie każdy u nas ma z innego źródła, a i tak są bardzo zbliżone kolorami. Jeśli macie wątpliwości, idźcie raczej w stronę jaśniejszego szarego niż ciemniejszego i będzie dobrze.
Obrazek

Awatar użytkownika
ShVagYeR
Eagle Base
Posty: 2350
Rejestracja: 15 lis 2005, 2:23
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Postautor: ShVagYeR » 01 paź 2019, 12:20

5. Czarne buty do połowy łydki
 • Najlepiej skórzane, naciągane na nogę, z niskim obcasem.
 • Bez sznurowadeł, pasków, zapięć.
 • Jeśli suwak, to tylko czarny. Musi być zakryty albo na wewnętrznej stronie łydki. Nie może być z przodu ani z boku.
 • Buty wyższe niż do połowy łydki są akceptowalne pod warunkiem, że naciągniemy na nie odpowiednio nogawki spodni.
 • Gumowe buty nie są dopuszczalne.

Obrazek Obrazek

Najlepiej do tego nadają się czarne saperki. Można też używać oficerek, ale wtedy zakrywamy cholewki nogawkami spodni do odpowiedniej wysokości. Czarne saperki LWP z allegro można wyrwać w granicach 100-200 zł. Warto dodać, że przydaja się do szeregu innych starwarsowych strojów, choćby rebelianckich pilotów. Z kolei w przypadku oficerek również można obskoczyć wszystko od Hana Solo po imperialnego oficera. Inwestycja perspektywiczna.


Pas i klamra
 • Skóra albo winyl bez widocznych dziur czy dekoracji.
 • Szerokość od 4,5 do 5 cm w brązowym lub czerwonobrązowym kolorze.
 • Metaliczna klamra o szerokości 5 cm może być prostokątna, ośmiokątna, lub owalna.

Obrazek

Można kupić gotowy, można o wiele taniej kupić wycięty pasek skóry (jeśli surowej, to zabarwić) i przerobić sobie. Z kawałka aluminium doszlifować klamrę i z głowy. ;)
Lifehack 1: klamra nie musi być de facto klamrą. To jest kawałek metalu znajdujący się z przodu. Faktyczna klamra zapinająca pas może być np. z tyłu.
Lifehack 2: to nie musi być pas trzymający spodnie. Można mieć pod spodem jakiś wygodniejszy wpuszczony w szlufki, a na wierzchu ten.
Obrazek

Awatar użytkownika
ShVagYeR
Eagle Base
Posty: 2350
Rejestracja: 15 lis 2005, 2:23
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Rebel Fleet Trooper - standardy i tutorial

Postautor: ShVagYeR » 01 paź 2019, 13:02

To tyle, jeśli chodzi o elementy wymagane.
Do rejestracji stroju trzeba mieć wszystko powyższe, a także cztery z poniższych ośmiu.

1. Blaster DH-17

Obrazek

Najprostsza i prawdopodobnie najtańsza metoda to kupienie zabawki Hasbro na nerfy. Szlifujemy znaczki star wars itp, malujemy metaliczną farbą w sprayu, maskujemy, malujemy czarnym sprayem i po sprawie. Te zabawkowe blastery można dorwać na allegro i olx od 50 do 100 zł.

Obrazek


2. Pika RFT

Obrazek Obrazek

Opcja bardzo rzadko spotykana, ale dopuszczalna. Charakterystyczna pika ze stożkowatą końcówką.


3. Dwa aluminiowe/srebrne beltboksy (pudełka na pasie)

Obrazek

Relatywnie łatwe do zrobienia pudełeczka pozbawione funkcji użytkowej. Kupujemy cienkie aluminium, odpowiednio doginamy, doczepiamy szlufkę i po sprawie. Można wzmocnić od środka. Element ten jest spotykany również w innych kostiumach rebelianckich i imperialnych.


4. Duża otwarta kieszeń w górnej cześci pleców
...z zapięciem pośrodku na rzep. Powinna sięgać prawie od pachy do pachy. Znajduje się wysoko na plecach i górę ma około połowy wysokości dziur na ręce.[/b][/size]

Obrazek

Było to już omawiane przy okazji opisu kamizeli. Bardzo prosty element, do którego materiał bierzemy z odprutego rękawa.


5. Rządek trzech niewielkich kieszeni na dolnej krawędzi kamizeli

Obrazek

O wysokości około 12-13 cm. Tutaj trochę te standardy mi się rozjeżdżają z rzeczywistością, ale chodzi chyba o te na dole pleców. Dla wierności filmowi polecam zrobić cztery zamiast trzech.


6. Antena wystająca z commboksa na hełmie

Obrazek

Chyba najprostszy z tych elementów. :)


7. Kabura na blaster

Obrazek Obrazek

Tutaj już, w zależności od Waszego doświadczenia z obróbką skóry, może się przydać pomoc kaletnika. Trudno oszacować koszt, bo każdy sobie policzy inaczej (a w Warszawie 3x drożej). :P Polecam mieć kaburę, jeśli macie blaster. Słabo się go nosi ciągle w ręce. ;)


8. Insygnia rangi

Obrazek Obrazek Obrazek

Około 5x5cm, podstawa aluminiowa. Tylko czerwone albo niebieskie kółeczka. Jak chcecie kanonicznie, to tylko niebieskie, bo RFT to formacja marynarki wojennej Rebelii, a nie wojsk lądowych. ;) Kółeczka najlepiej wykonać z barwionej pleksy. Falcon coś przebąkiwał, że będzie robił. Jako że podstawa jest metalowa, najlepiej przymocowywać to do kamizeli względnie mocnym magnesem neodymowym.
Obrazek


Wróć do „Rebel Alliance Infantry Detachment”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość